Chci se stát hospodyní. Na živnost, nebo pod agenturou?

Vydáno 3.6.2012 Péče o domácnost Lucie Černá

S rostoucími nároky na pracovní život, ale i se změnou životního stylu obecně v současnosti roste poptávka po nájemních pomocných silách, které mohou onen věčný časový deficit alespoň trochu ulehčit. Mezi takové dnes patří bezesporu i hospodyně. Pokud i vy o takovém povolání uvažujte, přečtěte si, co vše to může obnášet.

Povolání hospodyně dnes už zdaleka není synonymem služebné v rodinách „horních deseti tisíc“. Stejně tak už se dávno nejedná o žádnou podřadnou práci – naopak. Hospodyni si dnes najímají nejen zaměstnané ženy či muži, ale i senioři nebo matky na mateřské dovolené. Pokud i vy uvažujete o tom, že byste rády v této oblasti také nabídly své služby, máte v podstatě dvě možnosti, jak začít: buď si založit vlastní firmu, nebo se nechat zaměstnat agenturou, která tyto služby poskytuje. Obojí má své pro i proti.

Hospodyně na živnost

Pokud preferujete variantu vlastního podnikání, je třeba, abyste se zaregistrovala na živnostenském úřadě a zažádala o živnostenský list. Povolání hospodyně spadá dle Nařízení vlády ČR č. 278 ze dne 23. července 2008 o obsahových náplních jednotlivých živností mezi tzv. živnosti volné. Její obsah je shrnut pod označení „Poskytování služeb pro rodinu a domácnost“ a je blíže specifikován v bodě 79: „Poskytování služeb pro rodinu a domácnost, zejména zajišťování chodu domácnosti (vaření, úklid, praní, žehlení, péče o zahradu a podobně), individuální péče o děti nad tři roky věku v rodinách, příležitostné krátkodobé hlídání dětí (včetně dětí do tří let věku), péče o osoby vyžadující zvýšenou péči, obstarávání nákupů a jiných záležitostí souvisejících s chodem domácnosti a jiná obstaravatelská činnost.“
S podnikatelskou činností samozřejmě souvisí i nutnost vyřizování veškeré agendy, jako je podávání daňové přiznání, nutnost platit zdravotní i sociální pojištění atp. Mimoto je třeba počítat s náklady na samotný provoz živnosti, což je ale silně odvislé od toho, jaké konkrétní služby a kde chcete nabízet. Pokud se nebudete chtít zaměřit přímo na lokalitu ve svém nejbližším okolí, bude nutno zvážit nákup osobního automobilu. Stejně tak je třeba počítat s alespoň základním vybavením, jako jsou čisticí prostředky, ochranné pomůcky, pracovní oděv atp.
Je rovněž dobré si včas uvědomit, že zakázky se nepohrnou od chvíle, kdy vstoupíte do světa podnikání. „Rozhazovat sítě“ – přinejmenším mezi svými známými – byste tedy určitě měly začít už od chvíle, kdy se pro zahájení činnosti rozhodnete. S tím se pojí i dostatečná sebepropagace, například prostřednictvím internetu, rozdávání letáků a vizitek atp.
Na škodu určitě není ani návštěva některého z nabízených kurzů, které rozšíří vaše znalosti a dovednosti, ale zejména zvýší kvalifikaci a koneckonců i posílí váš celkový dojem u samotných zákazníků.
Výhodou vlastního podnikání je pak zejména to, že můžete být paní svého času. Stejně tak si samy můžete, pokud to okolnosti dovolí, vybírat své zákazníky (nemusíte pracovat pro někoho, ke komu nemáte důvěru nebo vám zcela nevyhovují jeho požadavky, můžete se individuálně domlouvat na termínech v závislosti na ostatních zakázkách atp.). Také cenu za vlastní práci si stanovujete samy (zde se spíše než za hodinu užívá sazba za konkrétní úkon). Nezřídka se lze setkat s nabídkami dlouhodobější spolupráce několik hodin týdně, což zaručuje stabilní příjem. Mnozí zájemci o služby hospodyně jsou ochotni je zapůjčit i auto (například na nákupy, pro vyzvednutí dětí ze školky, zajištění úředních záležitostí atp.) či mobil, abyste mohli být v kontaktu.

Přečtěte si:

Práce pod křídly agentury

Oproti podnikání je výhodou zaměstnání v agentuře (nebo případně externí spolupráce s ní) zejména to, že si nemusíte hledat zákazníky. Agentura vám je dodává sama. Stejně tak se nemusíte starat o žádné velké papírování spojené s povinnostmi vůči státu – to za vás rovněž vyřídí agentura. Máte předem danou pracovní dobu i pevně stanovený rozsah práce a nabízených služeb, které jsou dány dispozicemi agentury samotné. Mnohé rovněž nabízejí vlastní interní školení, kterým si chtějí zajistit, že jejich zaměstnankyně budou schopny opravdu kvalitní práce a nebudou poškozovat její dobré jméno.
V řadě agentur se však koná nezřídka zrovna snadné vstupní výběrové řízení (zahrnující třeba i psychologické testy) a ne každá zájemkyně jím projde. Proto i zde, stejně jako u jiných profesí platí, že na pohovor byste měly jít s alespoň nějakou zkušeností, případně referencemi nebo seznamem absolvovaných kurzů a školení. Kredit vám určitě dodají i znalosti jednoho či více světových jazyků, neboť hospodyni si velmi často najímají také cizinci. Agentury také většinou vyžadují věk nad 18 let a ukončené středoškolské vzdělání (nejlépe se zaměřením na pedagogiku či ošetřovatelství), nekuřačky, ženy se zkušenostmi s péčí o zvířata či děti apod. O nutnosti mít čistý trestní rejstřík ani nemluvě.
Formy úvazku jsou přitom různé. Závisejí na tom, jak často a dlouho se může hospodyně péči o jinou domácnost věnovat (zda nárazově, pravidelně, případně trvale na jiném místě). Velmi často se však pracuje na dohodu o pracovní činnosti nebo se uzavírá smlouva přímo se samotným klientem a agentura si účtuje pouze provizi za zprostředkování.
Tradičním sporným bodem v rozhodování mezi zaměstnáním a vlastním podnikáním je plat. Týká se to i práce hospodyně. Zatímco při vlastním podnikání si můžete ceny stanovovat sama (samozřejmě s přihlédnutím na požadavky klienta) a veškerý výdělek po odečtení nákladů patří jen vám, v případě pracovní smlouvy je hodinová sazba za vaši práci, kterou platí zákazník, ponížena ještě o provizi agentuře. Tato provize však zahrnuje nejen zisk agentury, ale i její náklady na samotnou zaměstnankyni či pojištění proti způsobené škodě. Mzda se zpravidla odvíjí od konkrétních úkolů, které hospodyně u zákazníka vykonala.

Co vše by dobrá hospodyně měla umět

Jestli se při úvahách nad tím, zda se stát profesionální hospodyní, řídíte heslem „co zvládnu doma, zvládnu i jinde“, nenechte se zmást. Povolání hospodyně totiž obnáší daleko více činností, než které je zvyklá zastávat u sebe doma. Každá domácnost si zkrátka žádá své. Kromě profesionálního jednání a překonání nechuti k té které činnosti a kladnému vztahu k domácím pracím by měla ovládat:

 • běžné domácí práce, jako je žehlení, praní, luxování, utírání prachu, zalévání květin, základní i zevrubný úklid
 • vaření, pečení
 • mytí oken
 • hlídání a venčení domácích zvířat
 • ovládání domácích spotřebičů (myčka, pračka, sušička, trouba, mikrovlnná trouba, kávovar, fritovací hrnec atd.), jejich údržba
 • vyzvedávání léků, vyřizování pošty, nákup potravin atp.
 • odvoz a vyzvedávání dětí ze školky či školy

… a případně také:

 • čištění bazénů
 • sekání trávy a další zahradnické práce
 • příprava oslav a jiných sešlostí, pomoc s jejich organizací, úklid po nich
 • mytí auta apod.

Foto: Stock.XCHNG

Tagy: péče o domácnost