Hospodyně – jak to je dnes, vyvinula se profese nějak?

Vydáno 25.7.2016 Péče o domácnost Pavla Jelínková

Hospodyně jsme na našem portále zmínili – a to jak v aktualitách (kurzy), tak v rozhovorech týkajících se práce v domácnosti i ve článku. Dnes se zaměříme na to, jak se tato služba vyvinula v čase, zdali vzkvétá, či naopak stagnuje. Vyvinula se profese nějak?

Hospodyně – jak to je dnes, vyvinula se profese nějak?

Víte přesně, kdo je to hospodyně? To je osoba, jež provádí v domácnosti různé domácí práce – pomocné kuchyňské, úklidové, skladovací, mimoto může dělat dle dohody další věci spojené s domácností. Jako třeba nákupy, venčení domácích mazlíčků, atp. A pracovními nástroji jsou pak věci, jež jsou k výkonu daných činností zapotřebí – myčky na nádobí, vysavače, košťata, pračka a sušička, mycí a čistící prostředky. Hospodyně by měla být zaučená, má vědět, co se po ní žádá, ovládat požadovanou techniku a být zručná. Samozřejmě také spolehlivá a pečlivá.

Žádaná profese

Práce hospodyně je dnes velmi skloňovaný termín. Dá se říci, že stále častěji. Stává se východiskem pro nezaměstnané, který jim následně přináší velký profit a zadostiučinění. Dnes je stále více domácností, které dobrou a svědomitou hospodyni hledají. I dle různých studií lidé v Česku nemají na domácnost tolik času, kolik by chtěli. Což je dáno vysokou pracovní vytížeností, anebo preferováním jiných záležitostí, nežli je domácnost – čas trávený s dětmi, s rodinou, náročné koníčky, sport a podobně.

A tak se v poslední době zájem o hospodyňské služby stále zvedá. Ale i dnes si lidé hospodyni pletou s uklízečkou. A přitom to je odlišný pojem. Šikovná, spolehlivá a dobrá hospodyně vládne nejen prachovkou, koštětem a vysavačem, ale i vypere, vyžehlí, pohlídá a vyvenčí domácí mazlíky, vyřídí pochůzky i nákupy, sjedná a dohlédne na řemeslníky.

Dobře hodnocená

Za svou práci dostává hospodyně slušně zaplaceno. Vládne-li nejen svou rodnou řečí, ale i cizími jazyky, může se uchytit v rodinách cizinců. Částka za práci je pak o to příjemnější. K tomu bývá k dispozici rodinný vůz k vyřízení pochůzek a nákupů, mobilní telefon. A pokud je součástí služeb třeba i účetnictví, tak také notebook.

Všestrannost, pečlivost, spolehlivost a důvěryhodnost se v tomto oboru velmi cení. Proto jsou dnes velmi v kurzu rekvalifikační kurzy a další vzdělávání. Rekvalifikační kurz hospodyně dnes vyjde na částku okolo šesti, deseti i více tisíc korun. Záleží na rozsahu a délce kurzu a četnosti činností, jež kurz obsahuje.

Perspektivní povolání

Vypadá to tedy, že hospodyně jako pojem a povolání se v českých luzích a hájích začíná usidlovat a již se na ni nekouká skrz prsty, jako tomu bylo dříve. Počet poptávky této služby se za dva roky zvýšil o 2 %, nabídka o 1 %, přičemž rozsah prací zůstal zhruba stejný. Přibylo jen účetnictví, venčení domácích mazlíčků, ruční i strojové opravy textilií a třeba obsluha u rodinných setkání.

Zdroj foto: Pixabay.com