Kamarádi a pomocníci k nezaplacení: vše o asistenčních psech

Vydáno 15.10.2016 Péče o osoby s hendikepem Veronika Kotková

Myslíte si, že by vám nebo někomu ve vašem okolí mohl pomoci asistenční pes? Zajímá vás, jak psa získat a čemu všemu lze psa naučit? Na to vám přinášíme odpověď.

Kamarádi a pomocníci k nezaplacení: vše o asistenčních psech

Komu mohou asistenční psi pomoci a co umí?

Podle typu pomoci můžeme psy rozdělit do několika skupin. Jako první jsou vodicí psi (tzv. „slepečtí“), kteří jsou cvičeni pro práci s nevidomými nebo slabozrakými, kterým pomáhají s bezpečnou orientací v prostoru, převádějí je přes cestu a podobně.

Dále existují signální psi určení pro neslyšící, alergiky/astmatiky nebo osoby se záchvatovým onemocněním. Pes dá naučeným způsobem najevo, že se ozval známý zvuk a svého páníčka na něj upozorní, například na zvonek u dveří, zvonění telefonu nebo pláč dítěte. Podle svých individuálních možností a potřeb konkrétního klienta jsou psi schopni pomáhat i u záchvatů. Ať už na veřejnosti, kde upozorní ostatní lidi na potřebu pomoci, nebo doma, kde přinesou lék či sami přivolají pomoc stlačením signalizačního tlačítka. Někteří psi jsou dokonce schopní nastupující záchvat rozeznat a předem ohlásit. Signální psi pro alergiky jsou vycvičení k rozpoznávání alergenů, které způsobují astmatické záchvaty.

Dalším typem jsou asistenční psi pro tělesně postižené, kteří jsou vycvičeni podle konkrétního postižení klienta. Pes se umí naučit vyhledávat a podávat předměty, zavírat a otvírat dveře či zásuvky, rozsvítit a zhasnout světlo nebo pomáhat při svlékání a oblékání. Také svede přitáhnout vozík a pomoct s manipulací těla pána, jako například polohování na posteli, zvedání nohou na stupačku vozíku a podobně.

Canisterapeutičtí psi poskytují psychickou podporu v nemocnicích, domovech důchodců, dětem ve školách, dětských domovech a jinde. Pomáhají zlepšení psychického i zdravotního stavu svými pravidelnými návštěvami, nebo jsou zde umístěni nastálo.

Balanční psi pomáhají lidem, kteří mají potíže s rovnováhou. Díky speciálnímu postroji jsou schopni pánovi pomoct při chůzi, dostat se do autobusu a tak dále.

Další v řadě jsou takzvaní šikovní společníci, kteří pomáhají s péčí o postiženého člověka, který není schopný povely dávat sám. Jsou vítaní třeba v rodinách s postiženými dět­mi.

Uklidňující terapii pro klienty s poruchami psychiky zajišťují psi poskytující emocionální podporu. Jejich úkolem je zaručit, aby se osoby, o které se starají, cítily bezpečně a nemusely čelit dezorientaci.

Jako poslední zmíním vodicí psy pro pacienty se ztrátami paměti, kteří umí své páníčky dovést zpět domů, pokud se ztratí.

Jak získat asistenčního psa a kolik to stojí?

Jediným typem psa, na kterého můžete získat příspěvek od státu, je pes vodicí, který je státem uznán jako kompenzační pomůcka. Konkrétní informace o získání příspěvku se dočtete zde. Ale nezoufejte, existuje hned několik organizací, které se zabývají výcvikem asistenčních psů a jsou připraveny vám psa vycvičit zdarma. Náklady hradí ze sponzorských darů, dotací a příspěvků dobrovolníků. Liší se od sebe například postupem ve výcviku – můžete je velmi snadno porovnat, protože všechny informace jsou snadno dostupné na jejich stránkách.

Patří mezi ně například Liga vozíčkářů. Pokud chcete psa vycvičeného touto organizací, musíte ji kontaktovat a vyplnit evidenční list zájemce. Pak vás čeká pohovor s psychologem a sociálním pracovníkem, kteří ohodnotí vaše možnosti a využití asistenčního psa. Následně se setkáte s trenérem, se kterým se poradíte o plemeni psa a o tom, co od psa očekáváte. Vyplníte s ním dotazník pro žadatele a pak už zbývá jen najít vhodného psa a vycvičit ho, přičemž výcvik trvá přibližně sedm až devět měsíců.

Organizace Pomocné tlapky o. p. s. tuto službu rovněž nabízí a proces vyřízení je obdobný. Po výcviku projde pán se psem společným secvičováním a složí závěrečné zkoušky. Poté vás ještě cvičitel doprovodí domů, kde bude psa adaptovat na domácí prostředí. Pak následuje období sžívání nového psího kamaráda a klienta, až do slavnostního předání.

Další organizací, která se výcvikem psů zabývá je HELPPES – Centrum výcviku psů pro postižené o.p.s.. Na svých stránkách informují o tom, že po secvičení se psem vás čeká ještě složení Testu chování psa na veřejnosti dle mezinárodních standardů, kterým se prokáže, že nejen pes umí pomáhat vám, ale i vy jej umíte dokonale zvládat.

Elva help o.s. je trochu zvláštní tím, že tito specialisté na kynologii v sociálních službách si zakládají na tom, že se žadatel stává aktivním spolutrenérem budoucího asistenčního psa.

Jak se o psa postarat?

Předtím, než si psa pořídíte, je třeba zamyslet se, jestli jste schopní se o něj postarat. Asistenční pes není robot, kterého byste mohli odstavit do rohu, když ho nebudete potřebovat. Psovi je potřeba věnovat hodně času, od umývání, přes pravidelné návštěvy veterináře, až po venčení. Musíte se připravit na to, že psa je nutné vzít ven minimálně třikrát denně. Je potřeba, aby měl dostatek pohybu a mohl se zdravě vyvíjet a zůstat tak s vámi co nejdéle. Je také vhodné, aby všichni v domácnosti psa akceptovali. Ale pozor, to hlavní a láskyplné pouto si může vytvořit pouze s člověkem, kterému bude pomáhat.

Je nutné mu pořídit základní vybavení, ke kterému patří pelíšek, misky a především kvalitní krmení. Také musíte počítat s tím, že váš nový kamarád může onemocnět a náklady na jeho léčení se mohou vyšplhat dost vysoko. Existují ale různá pojištění pro takové případy, jako například „Miláček“ od České pojišťovny.

V případě nouze nebo potřeby pomoci se psem se vždy můžete obrátit na organizaci, která vám pejska vycvičila.

Jaké jsou další výhody?

Tou nesporně největší výhodou je to, že získáte nového nejlepšího kamaráda. Společníka, který s vámi bude nonstop a budete se na něj moct spolehnout. Zažijete s ním spoustu legrace a bude vás nefalšovaně milovat. Nelze vynechat ani terapeutické účinky, které pes na svého držitele má. Nejen, že mu pomáhá po fyzické stránce, ale také po psychické. Další výhodou je to, že pejsci pomáhají socializovat postižené. Okolí přijme člověka dvakrát tolik pozitivněji, pokud po svém boku bude mít roztomilého pejska.

Zdroje: www.ligavozic.cz, www.pomocnetlapky.cz, www.helppes.cz, www.elvahelp.estranky.czwww.pesprotebe.com

Foto: ligavozic.cz, splitshire.com

Tagy: asistenční psi, výcvik asistenčních psů