Specializované pomůcky nevidomým usnadňují život venku i v domácnosti

Vydáno 18.10.2013 Péče o osoby s hendikepem Pavla Jelínková

Jaká je domácnost nevidomých? Jak žijí, fungují, existují? Jakým způsobem zvládají každodenní povinnosti i práce v domácnosti? Většině z nich zřejmě pomáhají pomůcky pro nevidomé. Těch existuje už celá řada a my vám nyní mimo jiné poradíme, kde je sehnat.

Nevidomých je mezi námi hodně, někdy mnohem více, než si myslíme. Žijí stejně jako jako ti, kteří vidí, a to především za výrazné pomoci drobných vychytávek denní potřeby.

Pomůcky pro nevidomé a jejich domácnosti nabízí v České republice několik institucí:

Prodejny tyflopomůcek

Fungují pod hlavičkou SONS, tedy Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých České republiky. Existují dvě, jedna v Olomouci a druhá v Praze. Obě nabízejí prodej pomůcek pro zrakově postižené a zajišťují dokonce i vývoj těchto propriet (z podnětů samotných nevidomých) a pak i následnou výrobu. Obě prodejny mají široký sortiment kompenzačních a drobných pomůcek ulehčujících nevidomým práci v domácnosti, ale i audiopomůcky, společenské hry, různá měřidla, hodiny a pak i předměty usnadňující orientaci v prostoru. Většinu je hradí zdravotní pojišťovny, což je u každé jednotlivé pomůcky uvedeno. Pohodlnému nákupu napomáhá zásilková služba, pokrývající celou republiku. Mimo vývoj a prodej pomocníků pro nevidomé pořádá firma i semináře s výukou použití pomůcek a také prodejní výstavy.

Výrobní družstvo Spektra

Další možností, jak si mohou nevidomí obstarat kompenzační pomůcku do domácnosti, jsou výrobní družstva. Kupříkladu Spektra, výrobní družstvo nevidomých. Vzniklo roku 1989 a je členem Svazu českých a moravských výrobních družstev. Od počátku své působnosti se zaměřuje na kompenzační pomůcky, přičemž zaměstnává více než 50 % OZP pracovníků. Odběratelům svých výrobků poskytuje dle zákona 435/2004 Sb. náhradní plnění.

Tyfloservis

Tyfloservis jsou rehabilitační služby pro osoby s postižením zraku. Služba je funkční již bezmála dvaadvacet let. K profesionálním rehabilitačním službám patří i nabídka nejrůznějších drobných pomůcek pro nevidomé, jak osobních, tak do domácnosti. S nimi se nevidomí od 15 let věku mohou v Tyfloservisu naučit pracovat a používat je. Najdou zde veškerou pomoc a informace, pomůcky a systematický nácvik dovedností. To jim velmi napomůže při následných činnostech doma.

A jaké pomůcky mohou nevidomí používat?

  • dávkovače – v kuchyni a při vaření jsou to nejrůznější dávkovače, buď sypkých potravin nebo hotových omáček a kečupů
  • oddělovače žloutků – pomáhají oddělovat žloutky od bílku u vajec
  • držák na cibuli – pro bezpečné krájení
  • hrníčková kuchařka – tu používají nevidomí s oblibou, protože se tak vyhnou vážení potravin
  • navlékače jehel a jehly pro nevidomé – jsou neodmyslitelnou pomůckou při ručních pracech a šití
  • indikátory hladiny – ty upozorňují na výši hladiny tekutiny v hrnku; jejich základem je jednoduchý elektrický obvod a čidla – přiblížení hladiny tekutiny k okraji hrnku je pak oznámeno zvukem nebo vibracemi
  • kontrastní barvy – pro osoby slabozraké je určeno využití kontrastních barev – jsou to hrnky s kombinovanou glazurou v tmavé a světlé barvě; jejich rozhraní tvoří v hrnku pozadí, díky němuž lze sledovat stoupající hladinu nápoje zrakem (hlavně u kontrastních nápojů typu káva a mléko)
  • indikátory světla a barev – některé indikátory hladiny jsou spojeny s indikátorem světla: ten reaguje na změnu intenzity světla změnou výšky zvukového signálu; čím větší je světlo, tím vyšší je zvuk.
  • indikátory barev – umožňují nevidomým rozpoznávání barev; liší se od sebe šíří barevné škály, kterou jsou schopny indikovat, a také doplňujícími funkcemi (například indikátor Colorino dokáže rozeznat více než 100 barevných odstínů, indikátor Colortest k tomu pozná i jemné barevné odstíny a doplňují jej hodiny, stopky, kalendář, měření teploty v místnosti, diktafon se záznamem na 45 minut a rozlišovač Eur; také je k němu možno připojit sluchátka a informace jsou sdělovány hlasovým výstupem)
  • hmatové oznamovače – reliéfní barvy a konturenpasty se používají k hmatovému označení regulátorů na domácích spotřebičích či při vyhotovování hmatových plánků k lepší orientační v prostředí
  • hmatové čočky – jsou to plastové polokoule, které mají samolepicí podklad; hodí se k označení tlačítek mobilního telefonu, alarmu, zvonků atp.
  • čtečky hlasových etiket – umožňují nahrávat hlasové komentáře k samolepicím etiketám a plastovým čipům, jsou voděodolné a hodí se i do lednice a mrazničky; mají pestré využití – označení léků, CD, potravin v lednici, mrazničce a ve spíži apod.
  • rozlišovače – pomáhají od sebe odlišit podobné předměty používané v běžném životě, jako jsou klíče, ponožky, bankovky aj. K rozlišení klíčů jsou tu rozlišovače s hmatovými žebry v kontrastních barvách, pro ponožky pak párovač ponožek, který spojuje vždy jeden pár a umožňuje jej pak takto prát, sušit i skladovat; rozlišovač bankovek – bankovky jsou odlišené délkou a na ploše šablony jsou hmatové značky, které určují hodnotu bankovky (šablonky jsou k dostání zdarma v Tyfloservosu)
  • zásobníky – zásobník roztříděných mincí zajistí pohodlnost při placení, zásobník na léky zase denní orientaci v lécích; také existuje půlič tablet, umožňující přepůlení tablety a její pohodlné vyjmutí ze zásobníku, aniž by došlo k pádu a ztracení léku
  • šablony a rámy na psaní – nezbytný jsou při podepisování dokumentů, psaní textu či adres: nevidomý v něm má pomocníka k určení prostoru pro odpovídající text na papíře – ten ohraničují výřezy v šablonách; hodně je využívána podpisová šablona, sdružená s rozlišovačem bankovek a rám na psaní pak poslouží k psaní delších a souvislejších textů (šablony a rámy psaní jsou určeny osobám, které ztratily zrak během života a umí psát, nevidomí od narození se musí podpis učit – třeba v Tyfloservisu)

    Užitečné odkazy

  • Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR – SONS
  • Prodejny tyflopomůcek
  • Spektra v.d.n. – prodejny kompenzačních pomůcek pro zrakově handicapované
  • Tyfloservis o.p.s

Zdroj foto: sxc.hu

Tagy: péče o osoby s hendikepem, Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, Tyfloservis, o. p. s.