Žijete ekologicky? Žádejte i ekologický úklid!

Vydáno 19.8.2012 Péče o domácnost Lucie Černá

Jste ekologicky založení, uvažujete, že si najmete pomocnou ruku pro úklid domácnosti, ale bojíte se, že veškerá vaše přesvědčení tak budou zmařena? Potom vězte, že i celá řada firem zajišťujících úklid domácností už dávno smýšlí podobně jako vy a zaručuje ekologický přístup k práci – a v konečném důsledku i vaší spokojenosti.

Ekologie už dlouho není jen trendem dlícím pouze v hlavách přírodovědců, ekologických aktivistů a těch, kteří v sobě cítí nějaké mystické sepětí s přírodou. Namísto toho začíná být čím dál běžnější součástí našeho života – a to nejen toho soukromého, ale i podnikatelského. Výsledkem je, že počet firem, jež v různých oblastech své činnosti přecházejí na cestu s přízviskem „ekologická“, utěšeně roste. Ať je původ tohoto jejich rozhodnutí jakýkoli, společnost z toho může jen těžit.

Ekologické uklízení je v kurzu

Téma ekologie v poslední době prostoupila celou škálu oblastí, trh s drogistickým zbožím nevyjímaje – a odtud už je jen krůček k ekologickým čisticím prostředkům a jejich využívání i při úklidech domácností.
V současné době tak lze najít mnoho úklidových firem, které kladou důraz právě na šetrnost k přírodě. Dokonce lze říci, že jejich dohledání nemusí představovat až tak velký problém. Některé navíc berou prostřednictvím své nabídky v potaz, že členy domácností často bývají i alergici, a tak do své úklidové výbavy zahrnují také přípravky ohleduplné právě k těmto lidem.

Ceny za ekologii? Vyšší, ale ne závratné

Jako v případě takřka všech nabízených služeb v domácnosti, i zde platí: co domácnost, to jiná cenová kalkulace. Obecně lze ale říci, že ceny za ekologický úklid jsou mírně vyšší než u firem, které používají standardní čisticí prostředky. Je to dáno tím, že ekologické produkty procházejí četnými kontrolami a certifikacemi, a tím jsou i o něco dražší. Také jejich výrobní postup může být oproti běžnému drogistickému zboží nákladnější.
Některé firmy však dávají zákazníkům vybrat: buď klienti využijí úklid s klasickými čisticími prostředky, nebo si mohou připlatit za ekologický přístup. Řada firem však ekologii považuje za své krédo, a tak jiné než k přírodě šetrné přípravky ani nepoužívá.

Jistota je jistota

Nemáte-li ale zrovna poblíž svého bydliště žádnou firmu, která by měla podobné smýšlení jako vy, a nechce se vám zároveň zbytečně připlácet za dojezd „té pravé“, nabízí se rozumný kompromis: využít (nezřídka nabízené) možnosti, že úklidové prostředky si zajistíte sami.
Nejenže se o to poníží celková cena za poskytnutou službu (která je vždy chtě nechtě spojena s určitou marží za každou dílčí položku), ale hlavně budete mít jistotu, že používaný úklidový prostředek je z těch, které vyhovují vám i vašemu domovu. Pokud tuto volbu vámi vyhlédnutý subjekt nenabízí, nikdy nic nezkazíte tím, když o ni zažádáte. Úklidové firmy umějí být ke svým zákazníkům mnohdy vstřícné.
Využijete-li však přeci jen služeb té, která se profiluje jako ekologická, je záhodno si předem zjistit, jakou značku přípravků při úklidu její pracovníci používají. Ne všechny společnosti totiž tuto skutečnost na svých stránkách uvádějí.
Pro každého navíc ekologie znamená něco jiného – a jiná je i důslednost, s jakou přistupuje třeba právě i k ekologickému úklidu. U všech oficiálně ekologických výrobků se klade důraz především na jejich obsah a dosažení potřebné certifikace, ale jen zlomek z nich umí zohlednit životní prostředí i skrze své obaly či výrobní postupy. Někteří výrobci ovšem šli dokonce tak daleko, že ekologickými učinili i aplikátory těchto prostředků na cílený povrch (existují tak například ekologické mopy, hadry, utěrky, kartáče a další pomůcky). Patříte-li tedy mezi skalní příznivce přísnějšího postoje k ekologii, nepředpokládejte předem, že to tak bude i u vámi vytipované firmy, a ptejte se na podrobnosti. Vyplatí se rovněž zjistit, zda se používání ekologických produktů vztahuje na všechny činnosti pracovníka firmy – od podlahy třeba až po lustr.

Foto: Stock.XCHNG

Tagy: péče o domácnost