Děti patří domů, v ústavech jim ledacos chybí

Vydáno 1.2.2021 Pomoc v domácnosti Pavla Jelínková

Novela zákona musí dostat děti domů – píseň Báry Polákové a Dana Bárty ukazuje, co chybí dětem v kojeneckých ústavech. Z online tiskové konference o ústavní péči organizace a iniciativy Dobrý start, vyplývá, že je nutno novelizovat zákon která pomáhá malým dětem z ústavů do rodin.

Děti patří domů, v ústavech jim ledacos chybí

Nová píseň s videoklipem nazvaná Domů ukazuje, jak moc rozdílný je život dětí v kojeneckých ústavech a v rodině. Dostat nejmenší děti z ústavní péče může novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která se má v nejbližších týdnech projednávat ve Sněmovně.

Podle iniciativy Dobrý start je nutné uzákonit nepřípustnost ústavní péče pro děti do 3 let a efektivně podpořit pěstounskou péči, jinak nebude náhradních rodin dostatek. S pomocí nové písně Báry Polákové a Dana Bárty chce iniciativa Dobrý start vtáhnout do pomoci dětem v kojeneckých ústavech veřejnost. Dobrý start upozorňuje, že každý rok skončí v kojeneckých ústavech okolo 1200 dětí, které jsou ústavní péčí vážně poškozovány.

Omezení ústavní péče pro děti do 3 let

Potřeba je omezit umisťování malých dětí do ústavů nejen ze sociálních důvodů, které už dříve ministryně Jana Maláčová deklarovala, ale také z důvodů zdravotních. „Rodinu potřebuje každé dítě, děti se zdravotním znevýhodněním možná o to víc. Česká republika je k omezení péče v kojeneckých ústavech vázána i aktuálním rozhodnutím Evropského sociálního výboru a není možné z potřeby rodinné péče stovky dětí se zdravotním znevýhodněním vyloučit,“ říká Klára Laurenčíková, předsedkyně Výboru pro práva dítěte a členka iniciativy Dobrý start.

Nelogické umísťování

Za umisťování dětí do ústavů čelíme dlouhodobé kritice. Evropský sociální výbor, který se zabýval kolektivní stížností na Českou republiku, před koncem roku vytkl státu právě nedostatečná opatření pro poskytování služeb v rodinách a v komunitním prostředí. Česká republika je nyní povinna informovat Radu Evropy o připravovaných a přijímaných opatřeních k nápravě.

Vysoký počet ústavních dětí

Česká republika je s vysokým počtem nejmenších dětí v ústavní péči raritou. Na Slovensku je zakázáno umisťování malých dětí do ústavů už od roku 2006, stejná je praxe také v Rakousku, Polsku, Rumunsku a dalších evropských zemích. Model ústavní péče v ČR je vysoce neefektivní a také nesmírně nákladný. Každoročně vydá stát na provoz kojeneckých ústavů a dětských domovů 2,7 miliardy korun. Za stejnou částku by se přitom mohlo podpořit 100 tisíc dětí v rodinách. Kojenecké ústavy se proměňují v České republice jen z iniciativy jednotlivých krajů, aktuálně prochází přeměnou na služby pro rodiny ústavní zařízení v Praze na Zbraslavi.

Píseň Domů

„Když si představím, že jediný svět, který znám, je pokoj s dalšíma postýlkama, společná místnost na jídlo a hřiště před domem, přijde mi logické, že vstup do toho druhého světa, musí být šíleně těžký. Napojení na jednoho člověka, na jednu vůni, na jedno místo, může, myslím, dítěti výrazně pomoci v celoživotním pocitu bezpečí, v chápání sebe sama i okolí," říká Bára Poláková. „Při vší upřímné úctě ke všem hodným tetám zůstává po startu ‚z kojeňáku‘ v dětské duši nutně zmatek. Takže ten náš kus je vlastně i poklonou těm, kteří mají sílu a odvahu, hm, a nervy, vzít na sebe tu odpovědnost takový zmatek mírnit a rovnat,“ dodává Dan Bárta.

Píseň s videoklipem v režii Jana Látala a produkci NICE.film vznikla v rámci kampaně Doma je doma, do které se zapojili také Martha Issová, Marek Taclík, Anna Polívková, Hana Vágnerová, Tomáš a Tamara Klusovi nebo Petra Nesvačilová. Osobnosti upozorňují, že je potřeba najít nové pěstouny a 1200 dětí ročně konečně dostat z kojeneckých ústavů.

Videoklip písně Domů ke shlédnutí

Zdroj foto: Dobrysart.cz

Tagy: Domů, NOvela zákona o sociálně-právní ochraně dětí