Také senioři, kteří už žijí sami, mohou zůstat v kontaktu s okolím

Vydáno 18.3.2013 Péče o seniory Pavla Jelínková

Ve spoustě nabídek nejrůznějších služeb pro seniory se v současné době stále více objevují ne jenom ty „praktického“ charakteru, jako jsou nákupy do domu, donáška léků a knih nebo výpomoc s domácím úklidem, ale nabídka se rozšířila i na služby společenského rázu. Ty zcela určitě uvítají nejen sami senioři, ale také jejich rodiny.

Tyto služby se začaly ojediněle objevovat teprve na přelomu roku 2010/2011, dá se tedy říci, že jsou stále celkem nové. Společnost si tehdy začala uvědomovat, že naše populace rapidně zestárla, a právě z toho vyplynul i větší zájem o tyto služby jak ze strany seniorů, tak i těch, kteří je poskytují.
Nově se tedy objevila řada různých komerčních i neziskových subjektů, které kromě svých standardních sociálních služeb pro seniory začaly nabízet i tzv. služby společenské a aktivizační. Ty zahrnují krátkodobou či dlouhodobou společnost pro seniora či nějaký společenský program přímo u něj doma, ale také třeba doprovod k lékaři, na úřad, na procházku či výlet nebo dokonce do lázní. Ale tím to nekončí, nabídka zahrnuje i zajištění narozeninové oslavy seniorům či poradenství různého charakteru, ať už s jídelníčkem, cvičením nebo coachingem.

Co vše mohou senioři využít?

  • Společnost v době nepřítomnosti rodiny – zajištění společnosti pro seniory u nich doma, k ulehčení jejich samoty nebo v době nepřítomnosti rodinných příslušníků, společenská návštěva a konverzace.
  • Předčítání – má-li starší člověk zrakové obtíže, uvítá jistě předčítání z periodik a knih dle jeho výběru.
  • Ruční práce – k procvičení jemné motoriky poslouží pletení, háčkování, vyšívání a další ruční práce podle výběru seniora.
  • Hraní her – pokud naopak důchodce nechce ruční práce, třeba má rád karty, Scrabble, Člověče nezlob se nebo další deskové a stolní společenské hry, ale i může se mu hodit i pomoc s luštěním křížovek nebo sudoku.
  • Doprovody na procházce, výletu, dovolené, do lázní – pohyb je ve starším věku důležitý, a tak krátká procházka na vzduchu, výlet nebo i dovolená či pobyt v lázních se společností je možný – pro větší jistotu a pocit bezpečí.
  • Doprovod k lékaři, na úřad nebo na návštěvu – všude tam i jinam, třeba na nákup či do kavárny, lze mít doprovod v případě, že si senior sám netroufá či nemá nikoho z rodiny k dispozici.
  • Výuka technických dovedností – starší lidé často zápasí s technologickými novinkami, a tak je mobily, spotřebiče a elektroniku mohou naučit ovládat právě pracovníci asistenční služby.
  • Poradenství se stravou nebo cvičením – vhodné stravování a pohyb je důležitou součástí života k pevnějšímu tělesnému i duševnímu zdraví, na něž mají podstatný vliv.
  • Narozeninové oslavy – seniorům je možno na míru ušít oslavu, jakou si sami přejí.
  • Zaznamenávání pamětí – i tato služba je zajímavou alternativou v životě seniorů. Zaznamenání a zpracování jejich vzpomínek ve formě rozhovoru, nahrávání vyprávěného nebo povídání nad fotografiemi je dobrým vyplněním volného času.
  • Coaching – tzv. koučování je novinku, která by měla pomoci řešit problémy v rodině seniora. Stáří často způsobuje, že se lidé povahově mění. Kouč pomáhá klientovi (seniorovi nebo jeho rodině) s hledáním odpovědí na otázky, které má. Samotný koučink je řízeným vztahem mezi koučem a jeho klientem. Výsledkem by mělo být najít možnosti a způsoby řešení konkrétních problémů. Někdy může působit psychoterapeuticky, ale je to trénink soběstačnosti a rozhodnosti k odstraňování nedostatků a jejich příčin.

Všechny zmíněné služby jsou poskytovány vyškolenými odborníky v daném oboru, kteří mají kladný vztah k seniorům. Ceny jsou smluvní a individuální, některé charity je poskytují zdarma, nebo se pohybují od 100 do 300 korun za hodinu. V konečném důsledku jsou společenské služby přínosem nejen pro seniora, ale i pro celu rodinu.

Zdroj foto: www.flickr.com

Tagy: péče o seniory