Zelená pro on-line žádosti o důchod a sjednocení výplatních termínů důchodů

Vydáno 22.9.2023 Péče o seniory Pavla Jelínková

Byla schválena novela zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Přináší změny ve zpracování a výplatě důchodů. Zásadním bodem novely je možnost elektronického podání žádosti o důchod, a to od 1. prosince tohoto roku. Další významnou změnou bude postupné zúžení okruhu výplatních termínů a od července 2025 přechod na výplaty v rámci kalendářního měsíce pro pojištěnce, kteří dostávají důchod od ČSSZ. Novela je předána k projednání Senátu.

Zelená pro on-line žádosti o důchod a sjednocení výplatních termínů důchodů

Žádost o důchod on-line

Zavedení možnosti podání žádosti o důchod on-line se bude týkat všech typů důchodů, tedy jak starobních, tak i invalidních a vdovských a vdoveckých. Jedná se o digitalizaci resortu MPSV. Žadatelé díky tomu budou moci vyřídit žádost o důchod pohodlně „od stolu“ doma, bez nutnosti osobní návštěvy úřadu.

Jak to bude probíhat?

  • Formulář on-line žádosti o důchod bude dostupný na ePortálu ČSSZ
  • přihlášení bude možné využít některý ze způsobů elektronické identity (např. Bankovní identita). Takto lze bezpečně ověřit a ztotožnit žadatele na dálku.
  • Tuto formu ověření využívá ePortál již nyní, když pro přihlášení do Informativní důchodové aplikace, je již elektronická identita využívána. Tak si mohou již dnes přihlášení vypočítat aktuální odhad výše starobního důchodu.
  • Po vyplnění formuláře k on-line žádosti o důchod bude žadatel vyzván elektronicky k případnému doplnění údajů.
  • V případě potřeby nebo zájmu klienta lze domluvit i osobní schůzku na pobočce.
  • Kdo nebude chtít využít podání žádosti o důchod on-line, zůstane zachována možnost sepsání žádosti přímo na OSSZ.

Sjednocení termínů proplácení důchodů

Schválená novela rovněž snižuje počet výplatních termínů důchodů. Nyní se vyplácejí od 2. do 24. dne v měsíci. Postupně bude během dvou let zúžen jejich rozsah do zhruba jednoho týdne. V současné době jsou důchody ze strany ČSSZ vypláceny na tzv. klouzavý měsíc, tedy na období počínající vždy stanoveným datem splatnosti důchodu. Na základě novely budou od července 2025 důchody nově vypláceny na běžný kalendářní měsíc.

Zdroj info: MPSV

Zdroj foto: Pixabay.com

Tagy: důchod, invalidní důchod, péče o seniory, starobní důchod, vdovský a vdovecký důchod