Terénní a ambulantní pečovatelská a ošetřovatelská péče

Vydáno 12.5.2016 Pomoc v domácnosti Pavla Jelínková

Sociální služby nabízejí pomoc a podporu v péči jako o vlastní osobu, tak o rodinné příslušníky a blízké. A terénní a ambulantní pečovatelská a ošetřovatelská péče patří k té nejvíce frekventované sociální službě.

Terénní a ambulantní pečovatelská a ošetřovatelská péče

Ambulantní, terénní, do domu – tak se obecně říká sociálním službám, jež jsou poskytovány v místě bydliště příjemce sociálních služeb. Tato sociální péče patří k nejčastěji využívaným z celého širokého spektra sociálních služeb.

Ambulantní pečovatelská a ošetřovatelská péče totiž umožňuje to nejdůležitější – čerpání těchto sociálních služeb lidem ve vlastním domově, a tam za pomoci druhých lépe zvládat každodenní situace, které se pro ně stávají stále těžší a obtížnější. Tuto sociální službu mohou zajišťovat pouze lidé, kteří prošli kvalifikačním kurzem, když pomáhají lidem s osobní hygienou, pohybem po domácnosti, zajištěním stravování i s drobnými nákupy.

Další služby týkající se ošetřování proleženin nebo rehabilitace, poskytují kvalifikované zdravotní sestry, a tuto službu musí předepsat ošetřující lékař. Sestry pak zajišťují injekce, aplikaci inzulinu, podávání léků, ošetřování ran, nácvik chůze s chodítkem či berlemi. Mohou také pomoci s nutností cévkování, klyzmatu nebo odběru vzorků pro vyšetření.

V regionech ČR, kde je větší variabilita terénních sociálních služeb může být terénním pracovníkem jak specializovaný pracovník, tak jeden profesionální pečovatel, který se postará o všechno – od pečovatelských až po zdravotnické odborné služby.

K úhradě pečovatelských služeb byl vytvořen Ministerstvem práce a sociálních věcí příspěvek na péči, zatímco ošetřovatelskou péči hradí zdravotní pojišťovny. Ceny služeb jsou odvislé od jejich rozsahu a počtu domluvených úkonů. Mohou být v maximu 120 Kč za hodinu práce, ovšem v případě využití soukromých sociálních služeb bývá cena vyšší.

Co vše náleží do tohoto typu sociálních služeb?

Mezi terénní pečovatelskou a ošetřovatelskou péči patří

  • osobní asistence
  • zdravotnické úkony kvalifikované zdravotní sestry
  • pečovatelský dohled nad seniorem
  • zajištěním stravování a obědy do domu
  • drobné nákupy, pochůzky po úřadech a doprovod k lékaři
  • podpůrné terapeutické a rehabilitační služby do domu
  • sociální a právní poradenství
  • průvodcovské a předčitatelské služby
  • tlumočnické služby
  • odlehčovací služby
  • terénní a hospicová péče
  • terénní spirituální a pastorační péče

Osobní asistence

Osobní asistence se poskytuje v předem dohodnutém čase a rozsahu, v domácím prostředí osobám se zdravotním postižením a seniorům. A to tehdy, když jejich stav a situace vyžaduje pomoc jiné osoby. Služba obsahuje pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, při osobní hygieně, při zajištění chodu domácnosti, dále zprostředkování kontaktu s okolím, a pomoc při prosazování práv a zájmů. Vše je poskytováno za úplatu.

Zdravotnické úkony kvalifikované zdravotní sestry

Jsou to především aplikace injekcí, cévkování, podávání léků, ošetřování ran, nácvik chůze s chodítkem či berlemi. Tyto služby napomáhají k zajištění fyzické a psychické soběstačnosti osob, které již nepotřebují zdravotní lůžkovou péči, ale současně jsou natolik nesoběstační, že potřebují pomoc druhé osoby při každodenních úkonech. Zdravotnické úkony jsou hrazeny z fondů veřejného zdravotního pojištění.

Pečovatelský dohled nad seniorem

Tato služba se poskytuje dětem, osobám se zdravotním postižením a seniorům, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné osoby, a to v domácím prostředí. Jde především o pomoc s osobní hygienou, pomoc s pohybem po domácnosti, zvládání běžné péče, poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy, při zajištění chodu domácnosti, zprostředkování kontaktu s okolím, a pomoc při prosazování práv a zájmů. Služba se poskytuje za úplatu, přičemž bezúplatně se poskytuje rodinám, ve kterých se narodily současně tři nebo více dětí, účastníkům odboje a pozůstalým manželům/manželkám po účastnících odboje starším 70 let.

Podpůrné terapeutické a rehabilitační služby do domu

Jde o soubor předepsaných činností cílených na nácvik dovedností osoby se zdravotním postižením, nemocným a seniorům ke konečné samostatnosti a soběstačnosti v co nejvyšší míře a s ohledem na jejich dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. Proces sociální rehabilitace je pevnou součástí poskytování sociálních služeb.

Sociální a právní poradenství

Sociální poradenství poskytuje osobám v nepříznivé sociální situaci potřebné informace jež pomáhají k řešení jejich situace. Základní sociální poradenství je součástí všech druhů sociálních služeb. Odborné sociální poradenství zahrnuje občanské poradny, manželské a rodinné poradny, sociální práci s osobami společensky nepřizpůsobenými, poradny pro oběti trestných činů a domácího násilí, sociálně právní poradenství pro osoby se zdravotním postižením a seniory. Služba obsahuje poradenství, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, terapeutické činnosti a pomoc při prosazování práv a zájmů. Poskytuje se zdarma.

Průvodcovské a předčitatelské služby

Jsou terénní nebo ambulantní služby poskytované osobám, jejichž schopnosti jsou sníženy z důvodu věku nebo zdravotního postižení v oblasti orientace nebo komunikace, a napomáhá jim osobně si vyřídit vlastní záležitosti. Služba obsahuje zprostředkování kontaktu s okolím a pomoc při prosazování práv a zájmů. Tyto služby jsou poskytovány za úhradu.

Tlumočnické služby

Jsou terénní, popřípadě ambulantní služby poskytované osobám s poruchami komunikace způsobenými především smyslovým postižením, které zamezuje běžné komunikaci s okolím bez pomoci jiné fyzické osoby. Služba obsahuje zprostředkování kontaktu s okolím, a pomoc při prosazování práv a zájmů. Služby jsou poskytovány zdarma.

Odlehčovací služby

Patří mezi ambulantní služby poskytované osobám se zdravotním postižením a seniorům, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné osoby, o které jinak pečuje osoba blízká v domácnosti. Cílem služby je umožnit pečující osobě nezbytný odpočinek. Služba obsahuje pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně, poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy, zprostředkování kontaktu s okolím, terapeutické činnosti a pomoc při prosazování práv a zájmů. Služba se poskytuje za úhradu.

Obsah základních činností u jednotlivých druhů sociálních služeb je stanoven zákonem č.108/2006 Sb., o sociálních službách. Ten upravuje jak podmínky poskytování pomoci a podpory v mnoha sociálních oblastech, tak i určuje podmínky poskytování sociálních služeb, výkon veřejné správy v oblasti sociálních služeb, inspekci poskytování sociálních služeb a předpoklady pro výkon činnosti v sociálních službách.

Zdroj foto: Flickr.com