17.ročník týdne rané péče v Česku proběhne v měsíci květnu

Vydáno 1.5.2024 Péče o děti Pavla Jelínková

Týden rané péče spadá letos na dny 13 – 19. května 2024. Je to každoroční osvětová kampaň, probíhající ve všech krajích Česka, kterou pořádá Společnost pro ranou péči.

17.ročník týdne rané péče v Česku proběhne v měsíci květnu

Ta spojuje poskytovatele rané péče v Česku tak, aby kromě své práce přímo v rámci rané péče v tomto týdnu oslovili co nejširší veřejnost. Informují tak o životě rodin vychovávajících dítě s postižením a rané péči pro tyto rodiny.

Co je raná péče?

Raná péče je dle zákona 108/2006 Sb., o sociálních službách, unikátní sociální terénní služba, (případně doplněná ambulantní formou služby), která je poskytovaná dítěti a rodičům dítěte ve věku do 7 let, když je dítě zdravotně postižené nebo jehož vývoj je ohrožen v důsledku nepříznivého zdravotního stavu.

V letošním roce se pojem raná péče dostal díky aktivitám podporovatelů i přímých pracovníků ranné péče do zorného pole jak médií, známých osobností, ale i představitelů státní správy, potažmo ministerstev jako Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva zdravotnictví.

Záštitu nad letošním 17. ročníkem rané péče v Česku 2024 převzali

  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Ministerstvo práce a sociálních věcí
  • Asociace krajů ČR
  • Asociace rané péče ČR
  • Nadační fond Českého rozhlasu, sbírka Světluška
  • Nadace Leontinka
  • Nadace rodiny Vlčkových

Sdílení informací veřejnosti i odborníkům

Letošní ročník je cílen hlavně na informovanost a to, aby se pojem raná péče dostal co nejvíce do povědomí široké veřejnosti a na co nejlepší spolupráci i odborníků z řad lékařů a pediatrů. Stále totiž existuje mnoho těch, kteří o této službě nemají ani ponětí, a tak se může stát, že se tato terénní služba dětem nedostane včas a tam kam je potřeba.

V ideálním případě by měly být tyto služby k mání ve chvíli, kdy se rodiče dítěte dozvědí o nepříznivé diagnóze, nebo se zjistí nedostatky či psychomotorické opoždění ve vývoji dítěte. I proto je letošní ročník o informovanosti co největšího počtu zdravotníků v jednotlivých krajích.

Programy Týdne rané péče 2024 v jednotlivých krajích

Některé kraje teprve své programy vylaďují, tudíž na odkazech výše najdete pouze ty, které již své aktivity pro Týden rané péče 2024 prezentují. Hlavní město Praha, Středočeský, Karlovarský, Liberecký a Plzeňský kraj zatím aktivity týdne rané péče neprezentují. Tyto kraje budou tedy postupně doplněny na odkazech níže.

Přečtěte si

V PDF dokumentech zde najdete informace o tom, jak učit děti dívat se, o včasné nebo odborné pomoci dětem, o společnosti pro ranou péči a o financování rané péče.

Zdroj foto: https://www.ranapece.cz/

Tagy: den otevřených dveří, děti, péče o děti, raná péče, rehabilitace, týden rané péče