Děti a tablety - samozřejmá dvojka

Vydáno 6.9.2013 Péče o děti Pavla Jelínková

Svět techniky je již dávno i součástí dětského světa. Běžně naše dítka zručně manipulují s klasickými mobily, chytrými telefony, mp3 přehrávači, notebooky a v neposlední řadě i s tablety. Jak tohoto výdobytku dnešní doby využít k dětskému rozvoji, vzdělávání i odbourávání zdravotních problémů? Jednoduše – tabletem s aplikacemi pro děti.

Co je tablet?

Jako tablet označujeme přenosný počítač ve tvaru desky s integrovanou dotykovou obrazovkou. Ta je hlavní součástí ovládání tabletu a namísto klasické klávesnice se využívá virtuálních klávesnic nebo psaní za pomoci stylusu. To je v podstatě plastový popisovač s nepíšícím hrotem, který slouží jako nástroj pro ovládání a psaní na dotykových plochách tabletu.

Ještě s plínkami

Tablety si dnes děti mohou „osahat“ již od útlého věku, a to v době, kdy oslaví svůj první rok na světě. Pro ratolesti od jednoho roku věku se využívají tablety s dětskými specializovanými programy pro správný rozvoj dovedností a optimální vývoj zdraví, případně jeho korekci a ozdravení. Lze tak upravovat a zlepšovat jemnou motoriku a zručnost, zrak a jeho vady, základní rozeznávání barev, tvarů a zvuků, orientace v prostoru atp.

Místo učebnice

V současnosti se stále více ve školách stávají tablety samozřejmější součástí výuky. V některých případech jako doplněk výuky, v jiných dokonce již nahrazují klasické učebnice. Je to moderní a progresivní forma vzdělávání, v níž je nejpodstatnější fakt, že to děti velmi baví. Takže se zde stává škola skutečně hrou.

S tátou a mámou

Doma poslouží tablety také jako elektronické knihy. Pro děti je to mnohdy zajímavější než klasická kniha. A tak je jedno, zda si rodiče s dětmi povídají nad obrázky v knížce, nebo na tabletu. Podstatné je, že to praktikují spolu a rodič vede i usměrňuje své dítko v rozvoji dovedností, případně touto hravou formou doplňkově ve spolupráci s lékaři a odborníky doma koriguje některé zdravotní obtíže dítěte.

Aplikace a programy

A jaké dětské aplikace jsou dnes k mání pro tablety? Mnohé – třeba tyto:

  • Eda Play – interaktivní formou a hrou trénuje dětské oči a zručnost, vhodná pro děti od jednoho roku věku. Aplikace také zaznamenává práci dětí, čímž je k dispozici sledování jejich vývoje. Je k mání v anglickém a českém jazyce.
  • Toontastic – je určena ryze pro děti a rodiče. Nahrazuje oblíbené dětské časopisy a děti si za dohledu rodičů mohou stvořit vlastní pohádky, příběhy a vyprávění. Aplikace nabízí výběr z několika druhů pozadí a množství nejrůznějších pohádkových postaviček, zvířat a věcí. Písmo je nahrazeno pohybem obrázků a možností nahrání vyprávění samotného dítěte nebo rodiče.
  • Předškolní brašnička – je komplexem interaktivního hraní ve formě puzzle, počítání a rozeznávání věcí, přírodních hádanek, či rozpoznávání tvarů. Je určena pro děti ve věku 2 – 6 let a dostupná plně v češtině.
  • Veršované rozcvičky, Šikovné básničky a Rozpustilé básničky jsou určeny pro děti s vadami výslovnosti a využívají se v logopedii (v ordinacích a následně i doma s rodiči), a při rozvoji slovní zásoby a správného mluvení. Lze ji pořídit češtině a pomůže dětem ve věku 2– 8 let.
  • TS Země magnetek je česká aplikace, rozvíjející slovní zásobu a poznávání věcí, tvarů a okolí. Na virtuální tabuli je možné přidávat magnetky věcí, osob, zvířat, číslic, písmen, rostlin. Každá ze dvou stovek magnetek má i zvukové pojmenování.
  • Garage Band je vlastně malé nahrávací studio, ale slouží i k rozeznávání zvuků a hudebních nástrojů. Ovládání je jednoduché a intuitivní. Děti ve věku 2 – 10 let velmi pobaví.
  • Scribblenauts Remix – aplikace vhodná spíše pro děti již školního věku, je totiž jen v angličtině. Cílem hry je sběr hvězd za splněné úkoly, s využitím nápadů a přirozené inteligence. Hra je výukou angličtiny, postřehu, disciplíny a rozvíjí fantazii.
  • Talking Tom – aplikace s animovaným kocourem, reagujícím na hlazení, šimrání, šťouchání atp. Mimoto umí chytat ptáčky, lézt po stromech, skákat přes ploty. Talking Tom slouží k podpoře rozlišení emocí, citů i postřehu a je určen dětem od 2 let do 6 let věku.
  • Angry Birds je určena pro děti od pěti let. Rozzlobení ptáci jsou zábavní, legrační a mají jednoduché ovládání. Hra má několik úrovní, a podporuje přemýšlení, logiku a nápaditost.
  • Real Racing je aplikace ve 2 HD, jako stvořená hlavně pro kluky od 7 let. Je to něco jako trenažér k jízdě autem. Rozvíjí přesnost, reakce, rychlost a rozhodování.
  • Draw Something – aplikace, kde se kreslí prsty a hádají se obrázky. To je velmi dobrá aktivita dětí s rodiči k rozvoji poznávání, rozlišování tvarů objektů. Je vhodná jak pro děti od 3 let, nebo i starší např. k učení anglických slovíček – česká verze není na trhu.
  • 4Bambini Dávej bacha – česká aplikace k výuce správného a bezpečného chování a jednání. Jednoduché, vtipné a hravé pojetí je poutavé a zábavné. Tvoří ji hledání kartiček, které ukazují nebezpečné situace i odměny za správné reakce a chování, ve formě omalovánek.
  • Omalovánky – jednouchá a intuitivní věc pro malé děti v rozmezí 2 – 5 let, k rozvoji a poznávání barev a tvarů. Dítě ťuká na barvu a na plochu v omalovánce, která se danou barvou vyplní.
  • Osmisměrka je vhodná k procvičování čtení a sestavování slov. Učí rozpoznávat písmena a tvořit slova. Vhodná je pro děti ve věku 4 až 8 let.

Zdroj foto: www.flickr.com

Tagy: péče o děti