Hlídací babičky, alias babičky na hlídání

Vydáno 1.4.2017 Péče o děti Pavla Jelínková

Adoptivní babičky byl boom zhruba před rokem až dvěma. A přišel k nám ze zahraničí. V současnosti se v našich podmínkách pojem jemně přetransformoval tak, aby odpovídal nejen více českým poměrům, ale i funkci služby.

Hlídací babičky, alias babičky na hlídání

Ano, adoptivní babičky, alias hlídací babičky, alias babičky na hlídání jsou služba, jež může výrazně pomoci mladým rodinám i samoživitelkám a samoživitelům. Realizace a spuštění služby bylo pomalé, leč efektivní.

Dnes ji nabízejí mnohé agentury, centra, sdružení i OSVČ samotní. Hlídací babička je de facto osobou, která poskytuje služby v domácnosti (stejně jako hodinový manžel, hospodyně, či zahradník). Jen je zde jiná náplň činnosti – péče o děti.

A protože babička na hlídání pracuje za úplatu, je to podnikání. A to lze dle zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání definovat jako:

  • hlídání dětí do tří let věku a nad tři roky věku nerodičovskou osobou;
  • pomoc s vedením domácnosti (viz zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání)
  • je-li tato činnost dlouhodobá, denní či vícedenní, týkající se dětí mladších tří let, je to vázaná živnost Péče o dítě do tří let věku v denním režimu
  • naopak krátkodobá, nárazová a jednorázová činnost je živností volnou, tzv. Poskytování služeb pro rodinu a domácnost

V současnosti je i přes realizaci četných dětských skupin stále těžké sehnat jesle či školku, a pokud se jedná o řešení hlídání v odpoledních a večerních hodinách (když musí rodič z různých důvodů pracovat na směny), téměř nemožné, zbývají tak jen agentury nabízející hlídání.

A tak, i když je třeba dítko umístěno v nějakém předškolním zařízení, občas rodina potřebuje pomoc s dozorem nad ním, či nad nimi v jiném čase, než toto zařízení funguje. Mnozí mladí rodiče či osamělý rodič se také často vrací do práce z ekonomických důvodů časněji, než by chtěli.

S čím může taková hlídací babička pomoci?

  • dozor nad dítkem v době jeho onemocnění
  • vodění do a vyzvednutí dětí ze školky
  • doprovod do a z různých zájmových kroužků
  • rovněž doprovod dětí k lékaři
  • a v případech mladé rodiny při překrývání pracovních směn obou rodičů
  • také nárazově hlídání po večerech a víkendech

Hlídací babičky suplují absenci těch biologických, někde již nejsou, jinde jsou daleko, anebo z jiných vážných důvodu nemohou pomoci – díky neustále se prodlužujícímu odchodu do důchodu a tak vyšší zaměstnaností prarodičů, která jim brání se vnoučatům více věnovat.

Alternativou může být právě hlídací babička. Poptávka po nich narůstá. Ovšem i nabídka se rozšiřuje. Zájem přibývá na obou stranách. Cena za hlídání je smluvní, nebo velmi různá – nejen přímo v jednom regionu, ale krajově odlišná. A tak je nutno pozorně a dobře hledat, a to nejen dle ceny, ale i dle kvality a referencí.

Tipy na hledání

Zdroj foto: Pixabay.com

Tagy: babička na hlídání, Hlídací babička, péče o děti, živnost volná nebo vázaná