Jak vybrat dítěti mobilní telefon

Vydáno 31.10.2013 Péče o děti Kateřina Dušková

Chcete mít pod kontrolou bezpečnost vašeho dítěte ještě před vstupem na základní školu? Pořiďte mu speciální dětský mobilní telefon. Pomocí GPS sleduje aktuální polohu dítěte a automaticky vám zašle zprávu, pokud se ocitne mimo bezpečnou zónu, kterou představuje domov nebo škola. Podrobnosti ohledně dalších užitečných funkcích a tarifech se dozvíte v následujícím článku.

Možná si kladete otázku, kdy pořídit svému dítěti mobilní telefon. Přestože děti dostávají svůj první telefon většinou ve čtvrté až páté třídě na základní škole, přesná hranice neexistuje. Seznámit se s ním mohou díky speciálně uzpůsobeným modelům i ve čtyřech letech. Důležitosti ovšem nabývá v době, kdy se dítě začne pohybovat mimo vlastní domov, konkrétně při nástupu do první třídy, družiny a zájmových kroužků.

Model podle věku

Pokud se rozhodnete pro pořízení mobilního telefonu, vybírejte model, který odpovídá aktuálnímu věku dítěte. Mladším dětem postačí základní funkce jako volání a psaní SMS. Přidanou hodnotou je potom odolnost mobilu a jeho design. Vzhledem ke skutečnosti, že děti mohou telefon snadno rozbít nebo ztratit, doporučuje se pořizovat jim levnější modely.
Před samotným předáním telefonu informujte dítě nejen o správném používání telefonu a vámi stanovených pravidlech, ale také o fungování reálného světa a hodnotě peněz. Vybavení mobilního telefonu bezpečnostním softwarem či rodičovským zámkem, zejména při nízkém věku dítěte, je potom samozřejmostí.

Co nabízí dětský mobilní telefon

 • jednoduché ovládání a podpora rodného jazyka
 • GPS sledování dítěte – automatické zasílání SMS, pokud se dítě vzdálí z bezpečné zóny
 • vzdálené monitorování zvuku v okolí dítěte
 • tísňové volání – po stisknutí SOS tlačítka se dítě ihned spojí se svými příbuznými
 • ochrana před nevyžádanými telefony a SMS – na telefon mohou volat přednastavená čísla
 • školní mód – vypnutí všech funkcí ve škole kromě tlačítka SOS a hodin
 • zákaz vypnutí mobilního telefonu bez hesla
 • vzdálené probuzení a uspání telefonu odesláním SMS
 • možnost ovlivnit délku hovoru a SMS
 • dlouhá pohotovostní výdrž baterie
 • moderní design

  Dětský telefon Baby mobile poskytuje speciální funkce

Co zajistit na standardním mobilním telefonu

 • bezpečné a odpovědné nastavení mobilního telefonu
 • znemožnění přístupu dětí na internetové stránky s nevhodným obsahem
 • hlídání výdajů a bezplatné upozornění na překročení stanoveného limitu

  Telefon s moderním designem si děti ihned zamilují

Předplacené karty versus tarify

Pořízením předplacené karty umožníte volání dětem mladším šesti let, pro které ještě nejsou dostupné tarify. Vybírat přitom můžete mezi kartami podporujícími volání a SMS, ale také internet. Výhodou předplacených karet je skutečnost, že budete mít měsíční výdaje zcela pod kontrolou. Nevýhodou potom fakt, že se s dítětem telefonicky nespojíte při nečekaném vybití kreditu.
Tarify poskytuje většina mobilních operátorů v České republice dětem od šesti let. Jejich výhodou je skutečnost, že dítě není limitováno kreditem, a proto je vždy telefonicky dostupné.

Vodafone: Tarif pro dítě zdarma
Vodafone poskytuje uvedený tarif dětem od šesti do dvanácti let, podporuje přitom bezpečnost dětí při používání mobilních telefonů pomocí služeb Dětský profil, FlexiStrop a SafetyNet. Podmínkou pro zajištění tarifu je využívání tarifu Red, Red se vším všudy, nebo Red Premium se smlouvou.

T-Mobile: Tarif pro mladé: BAV SE, BAV SE s Mých5
T-Mobile nabízí tarif pro mladé od šesti do šestadvaceti let. Za měsíční paušál 99,83 korun poskytuje SMS zdarma a levné volání pro pět vybraných kontaktů. Mých5 lze přitom vybírat ze všech mobilních sítí v České republice.

O2: Tarify pro mladé do 26 let: FREE O2, FREE O2 Plus, FREE CZ
O2 poskytuje speciální tarif mladým do šestadvacet let. Měsíční paušál lze pořídit od 199 korun, obsahuje přitom neomezené volání a SMS do O2.

Zdroj: Vodafone.cz, T-mobile.cz, O2.cz, Babymobile.cz
Zdroj foto: Sxc.hu, Babymobile.cz, Nokia.com

Tagy: péče o děti