Jakého domácího mazlíčka pořídit dětem?

Vydáno 28.10.2013 Péče o děti Kateřina Dušková

Chcete si pořídit nového zvířecího člena rodiny? Věnujte dostatečnou pozornost jeho výběru. Zvažte přitom náročnost zvířete na prostor, pohyb, výchovu, výcvik, čas a finance. Vybírat můžete nejen mezi psem, kočkou a hlodavci, ale také mezi miniaturními prasátky, kozami a koňmi.

Pozitivní vliv domácích mazlíčků na člověka je všeobecně známý. Pouhá přítomnost zvířete totiž vyvolává pocit klidu a bezpečí, snižuje napětí a stres. Dlouhodobě potom působí kladně na psychický a fyzický stav člověka. „Domácí mazlíčci jsou pro rodinu přínosem. Konkrétně psi působí jako stmelující prvek. Vždy budou doma čekat na členy rodiny a radostně je vítat. Pes je přitom přínosný i pro děti. Pravidelnou péčí o zvíře se totiž děti naučí zodpovědnosti,“ vysvětluje Ludmila Cimlová z Výcvikového canisterapeutického sdružení Hafík.

Psi


Velké množství psích plemen umožňuje vybrat si svého čtyřnohého společníka doslova na míru. Kynologická federace FCI přitom rozděluji psy do deseti skupin. Jedná se o plemena ovčácká, pastevecká a honácká, pinče, knírače, plemena molossoidní a švýcarské salašnické psy, teriéry, jezevčíky, špice a primitivní plemena, honiče a barváře, ohaře, slídiče, retrievery a vodní psy, plemena společenská a chrty. Před výběrem plemene je potřebné zodpovědět si otázku, pro jaké účely budete psa pořizovat. Jiné charakterové vlastnosti totiž potřebuje pes hlídací a pes společenský. Při konkrétním výběru plemene se potom informujte o historii plemene, jeho povaze, náročnosti na výchovu a výcvik, ale také na pohyb a celkovou péči. Neméně důležitý je výběr konkrétního štěněte z vrhu. Po příchodu nového člena do domácnosti je potřebné seznámit jej se všemi členy rodiny, domluvit se na dodržování pravidel a poučit děti, jak se ke zvířeti správně chovat.
Před pořízením psa je potřebné zvážit finanční a časové možnosti. Psa lze pořídit bezplatně, ale také za několik tisíc korun. Cena je přitom závislá na skutečnosti, zda se jedná o křížence, nebo psa s průkazem původu. Významnou položkou je základní výbava psa, která zahrnuje pelíšek, přepravku na cestování, misky na krmivo, obojky, vodítka a hračky. Dosáhnout může až čtyř tisíc korun. Mezi dlouhodobé výdaje se zařazuje poplatek městu, čipování a vakcinace psa, kupování krmiva a pamlsků. Měsíčně je proto potřebné počítat s minimální částkou pět set korun. Náročnost je také časová. Pes, který žije v bytě, potřebuje venčení minimálně třikrát denně. Majitelé větších plemen psů by potom měli zajistit psovi pravidelný výcvik.

Kočky

Kočky jsou výborným mazlíčkem do rodin, kterým nevyhovuje rutinní venčení psů. Vybrat si mohou z palety plemen, která se odlišují velikostí, délkou a zbarvením chlupů, ale také temperamentem. Jedná se o perské a exotické kočky, polodlouhosrsté kočky, krátkosrsté a somálské kočky, siamské a orientální kočky. Před pořízením kočky do domácnosti je opět vhodné informovat se o historii plemene, povahových rysech a náročnosti na péči. Po příchodu kočky do domácnosti je i v tomto případě nezbytné poučit děti, jak se k novému členovi správně chovat.
Chov kočky je finančně a časově středně náročný. Náklady na pořízení domácího mazlíčka se odlišují od skutečnosti, zdali se jedná o kočku s průkazem původu, či nikoliv. Kromě pořizovacích nákladů je potřebné pamatovat na počáteční výdaje jako pelíšek, přepravka na cestování, toaleta, škrabadlo, misky na krmivo a hračky, které mohou dosáhnout až čtyř tisíc korun. Pravidelně je potom nezbytné navštěvovat veterináře, kupovat stelivo, krmivo a pamlsky. Výhodou kočky je skutečnost, že se nemusí pravidelně venčit. To ale přináší úkol pro majitele, který musí naučit kočku dodržovat čistotu.

Hlodavci


Chcete-li pořídit do domácnosti drobného domácího mazlíčka, jsou hlodavci tou správnou volbou. Vybrat si můžete myšku, křečka, potkana, pískomila, osmáka degu, morče, zakrslého králíka nebo činčilu. Pokud se dítě bude podílet na chovu zvířete, je nezbytné zohlednit jeho věk. Menší děti uvítají klidnější nebo méně náročnější hlodavce jako myška nebo křeček. Starší se mohou zapojit do chovu morčete nebo zakrslého králíka. Potkan, pískomil a osmák degu jsou velmi hbití, je proto nutné být opatrný při jejich vypouštění z klece. Činčila potom výjimečná svou velikostí, která ostatní hlodavce převyšuje.
Před pořízením hlodavce je potřebné zvážit starost o zvíře, zejména o úklid jeho klece. Zatímco větší děti mohou vyčistit klec samy, mladší musí zastat rodiče. Z finančního hlediska jsou hlodavci nenároční. Pořizovací cena hlodavce je nízká. Asi nejvyšší položku představuje vybavená klec, která vyjde na tisíc korun. Mezi pravidelné položky se potom zařazuje stelivo a krmivo.

Rybičky a želvičky

Domácím mazlíčkem se může stát také rybička nebo želvička. Opět lze vybírat z velkého množství rybiček, například živorodek, neonek, teter, black moll, parmiček nebo pancéřníčků. V případě želviček lze vybírat mezi suchozemskými a vodními. Před pořízením rybiček je potřebné rozhodnout se, zda pořídit malé, nebo velké akvárium. Do malého akvária jsou vhodné bojovnice pestré, které jsou oblíbené pro svůj vzhled a snadný chov. Velké akvárium vyžaduje přítomnost většího množství ryb, které se vzájemně dobře snášejí. Chov je zde ovšem náročnější, a to kvůli nutnosti plného vybavení akvária a udržování jeho čistoty. Zřejmě nejméně náročný je potom chov želviček. Rybičky a želvičky jsou milým a nenáročným domácím mazlíčkem, jejich jedinou nevýhodou je skutečnost, že je nelze pohladit.
Chov želviček je finančně nenáročný. Kromě domácího mazlíčka je totiž potřebné pořídit pouze terárium nebo akvárium pro želvy v hodnotě asi tisíc korun. Chov rybiček ve velkém akváriu je potom nákladnější. Na samém začátku musíte pořídit akvárium včetně potřebného vybavení, tedy filtru, topení, osvětlení, štěrku, dekorací, rostlin a odkalovače. Spolu s pořízením hejna ryb se jedná o investici asi za čtyři tisíce korun. Poměrně náročná je také péče o rybičky, která vyžaduje pravidelnou údržbu vody a stěn akvária.

Miniaturní prasátka a koně

Hledáte-li netradičního domácího mazlíčka, potom se poohlédněte po miniaturních prasátkách, kozách a koních. Göttingenská miniaturní prasátka se se svými dvaceti až třiceti kilogramy zařazují mezi nejmenší prasátka, která se chovají jako domácí mazlíčci. Při pravidelném venčení je možné je chovat v bytě, mohou být ovšem umístěny i do venkovního výběhu. Holandská zakrslá koza dosahuje výšky v kohoutku padesát až pětapadesát centimetrů a umisťuje se do venkovního výběhu. Další možností je pořízení amerického miniaturního koně, který dorůstá do výšky šestaosmdesáti centimetrů. Podobně jako v případě zakrslé kozy se chová ve venkovním výběhu.
Při chovu zakrslých koz a miniaturních koní je potřeba zajistit dostatečný venkovní výběh a zázemí. Kromě pořizovacích nákladů na zvíře přichází výdaje v podobě vakcinací, steliva a krmiva. Péče o zvířata je v tomto směru časově náročná.

Zdroj foto: Sxc.hu

Tagy: péče o děti