Pomoci s hlídáním může i psí hotel

Vydáno 2.7.2012 Péče o zvířata Pavla Jelínková

Lidé vymysleli pro své komfortnější fungování při soukromých a pracovních cestách hotely, motely a botely. Pak něco obdobného začali zřizovat i pro své zvířecí miláčky. Takové psí hotely jsou alternativním řešením, když nutně potřebujete svého mazlíčka na chvíli nechat někde, kde bude o něj dobře postaráno. Je to volba v případě, že není v rodině a mezi přáteli vhodný kandidát na jeho pohlídání.

Byť si je každý chovatel dobře vědom své zodpovědnosti za zvíře, občas potřebuje pomoci s pohlídáním asi každý. Potřeba pohlídat může vyplynout ze zdravotních či pracovních důvodů, kvůli stěhování, přestavbě i mnoha dalších. Původně takovýchto „zvířecích zařízení“ bylo po celém Česku poskrovnu, v současnosti jich ale stále přibývá.
Dle oficiálních průzkumů vychází na každý kraj v ČR zhruba 10 – 15 psích hotelů a jim podobných institucí, což je celkem dost. Nejhůře je na tom Jihočeský a Karlovarský kraj, tam jich je skutečně mnohem méně než jinde.

Hotely nejen pro pejsky

Některé firmy se neorientují jen na psy, ale i na další mazlíčky, především kočky, hlodavce, ale i exotickou zvířenu jako papoušky, plazy a ještěry. Ti jsou umisťováni do klecí a terárií. Jindy naopak naopak můžeme narazit na služby zúžené jen na určitá psí plemena – malá, lovecká, společenská… Nabídka je tedy velmi rozličná.
Některé služby nabízejí jednotlivci jako podnikatelské subjekty, například veterinární lékaři, ale i kliniky. Pak najdeme chovné stanice i psí školy, jež si tímto vypomáhají, anebo jsou to přímo zvířecí hotely se vším všudy. Existují však též společnosti, které vlastní jak zvířecí hotel, tak chovnou stanici či veterinární ošetřovnu nebo rovnou kliniku.

Od kotce venku až po pelíšek v pokoji

Podle toho se také velmi různí ubytovací podmínky. Někde nabízejí hlídání jen venku v kotcích, jinde venku i uvnitř. Třeba ve vnitřních kójích nebo volně v domě, ale též v samostatných pokojích po skupinách psů či jednotlivě. Prostory bývají vytápěné i nevytápěné.
Počet pejsků je pro různé hotely také odlišný, nadpočetné pak není možno umístit volně, ale pouze v kotci, nebo je nadlimit zcela nemožný.

Podmínky přijetí

Základní podmínky přijetí do daného zařízení se takřka shodují. Pes musí být zvladatelný, neagresivní a umět základní povely. Také se přijímají jen čistí, nezavšivení a odčervení pejsci, s platným očkovacím průkazem. Rovněž by psí host měl být zvyklý na pravidelné venčení i pobyt mezi jinými pejsky.
Některé další požadavky už se ale odlišují: někde požadují krmivo, na něž je pes zvyklý, hračku i deku na ležení, jinde ne. Některé hotely nabízí dovoz a odvoz zvířete, do jiných si je musíte zavést sami.

Za komfort si připlatíte

Cenová relace se také dost odlišuje, a to právě podle podmínek i délky pobytu zvířete. Takový klasický standard s donáškou vlastního krmiva začíná na částce 150 – 170 Kč/den a jednoho psa či jiné zvíře. Při větším počtu psů a zvířat se to násobí a naopak při delším pobytu je cena na den nižší. S krmivem v ceně jde pak o částky od 200 Kč/den. U nadstandardních podmínek a péče je cena vyšší, někdy 400 – 800 Kč na den. Účtuje se každý započatý den a platí se předem, při předání zvířete do ubytovacího zařízení.

Kvalitu služby je nejlépe vyzkoušet

Úroveň hotelu je logicky všude jiná a dá se zjistit z referencí na jejich webových stránkách, nebo ještě lépe třeba z recenzí či komentářů v internetových diskuzích. Také je dobré znát někoho, kdo firmu využil pro svá zvířátka, nebo prostředí dobře zná. Případně se lze domluvit na osobní prohlídce hotelu. Pokud to lze, je lépe vybírat z více nabídek a posuzovat je mezi sebou. Protože hodnocení někým druhým je často sporné a mnohdy subjektivní. Mimoto záleží i na rase psa, jeho výchově a výcviku, povaze, ale i na tom, jak se pes sám bez páníčka chová. A samozřejmě existují hotely (nebo jejich personál), které jsou zkrátka v některých ohledech „lepší“, a některé „horší“. Proto je dobré se o kvalitě služeb přesvědčit například zkušebním pohlídáním na krátký čas (i s postupným prodloužením) a z toho vyvodit, zda je to dobrá volba řešení a zda to pes zvládne či nikoli.

Zdroj foto: autorka

Tagy: péče o zvířata