Praktické bydlení pro pejsky? To je apartmán!

Vydáno 10.9.2013 Péče o zvířata Pavla Jelínková

Přenosné apartmány pro psy dobývají svět – a nejsou jen výmyslem pro rozmazlené psí miláčky. Mají své opodstatnění, praktičnost i význam. Artikl, který váš psí společník uvítá a využije po celý svůj život, je však výborným pomocníkem nejen pro pejska, ale i pro vás. Hodí se jak na doma, tak i na cestování či třeba na výstavy.

Psí apartmán trochu připomíná klec, ale tou vůbec není. Je to psí teritorium. Není však jen bezpečným útočištěm, ale pomůže a zaručí jistotu při cestování s pejskem, který tak má v cizích prostorách svůj vlastní azyl. Hodí se pro štěňata při výcviku čistoty, je ideálním domečkem pro fenu se štěňaty a v neposlední řadě slouží jako pohodlný pelíšek.

Psí apartmán je když…

Apartmán je novinkou, která dobývá svět. V Česku je prozatím málo rozšířený a „neokoukaný“. Je to speciálně upravená rozložitelná konstrukce šesti kovových dílů, z toho jednoho s dvířky z pozinku. K tomu patří průchozí přepážka, kterou lze rozdělit prostor na dvě části.
Na dolním díle konstrukce je položena celoplošná vana z pozinkovaného plechu. Jedna část za přepážkou je vybavena měkkým polstrovaným pelíškem, druhou část lze doplnit plenami nebo přírodní či umělou trávou. Pokud chcete mít jistotu, že pejsek použije tuto části k vykonání potřeby, je možno využít přípravek k vytvoření pachové stopy Puppy Trainer spray. Ten je ideální hlavně pro štěňata, ale hodí se i při navykání pejska na psí apartmán.
Celou konstrukci je možno doplnit čtyřmi kolečky pro snadný přesun. Dvě kolečka jsou brzděná. K mání je i povlak na celý apartmán, který zajišťuje soukromí pro fenu se štěňaty, pro nemocného nebo bojácného psa atp. A pokud s pejskem chodíte ven, je možno ve vaší přítomnosti doma přepážku odstranit a polstrovaný pelíšek položit na celou plochu. Něco je součástí vybavení apartmánu a něco lze dokoupit jako doplněk.

Základním vybavením apartmánu je:

 • konstrukce všech dílů s dvířky
 • vnitřní přepážka na rozdělení
 • vana přes celou klec
 • 7 ks plen na část apartmánu pro vykonání potřeby
 • Puppy Trainer spray 230 ml
 • pelíšek na polovinu apartmánu

Dokoupit coby doplňky lze:

 • 4 kolečka
 • povlak na klec v červené barvě se dvěma otvory na dveře a dvěma kapsami na drobnosti z vnější strany
 • pelíšek na celou plochu apartmánu s měkkou výplní

Díky přepážce, kolečkům a povlaku je apartmán velmi variabilním systémem a lze jej využít hned několika způsoby. Jaké to jsou?

 • Ideální je pro štěně, které lze učit hygieně a vykonávání potřeby na jedno místo. Pro mladého pejska se tedy apartmán rozdělí na dvě části, které jsou mezi sebou průchozí. Při vašem odchodu z bytu nebo přes noc zde můžete štěně zavřít a přitom mu zaručíte pohodlné místo k odpočinku i vykonání potřeby bez stresu.
 • Pohodlným pelíškem může apartmán být pro psa, který dělá potřebu venku při procházkách s vámi. V této situaci odstraníte přepážku a celý prostor vystelete měkkým polstrovaným pelíškem.
 • Příruční cestovní pelíšek pro psa – cestování s apartmánem je komfortní jak pro vás i pejska. Nemusíte mít o něj starost a pes je v bezpečí. Celý apartmán lze snadno převážet v autě, vlakem i letadlem. Pro psa je to bezpečné cestování bez stresů.
 • Na výstavy – po cestování na výstavu vám apartmán poslouží jako pejskův azyl a bezpečné, klidné místo. Stačí přimontovat kolečka a navléct přehoz k dosažení většího soukromí zvířátka a můžete si s ním bez problému užít výstavní atmosféru.
 • Pro nemocného nebo starého psa je apartmán doslova klidnou oázou před okolním světem. A do pozinkované vany můžete umístit přírodní či umělou trávu, druhu část za přepážkou vystlat pelíškem a pejsek má klid na zotavenou a vyprázdnění se bez stresu.
 • Krátkodobé využití v nepřítomnosti – pokud je pejsek malý nebo si u vás zvyká a ještě není naučen na to, že nemá ničit domácí zařízení, lze jej na kratší dobu vaší nepřítomnosti do apartmánu zavřít.

  V ČR prozatím existuje jediná firma, která apartmány tohoto typu nabízí. Cena celé sady apartmánu činí 4.175,– Kč, ale v zahraničí, kde je prozatím větší výběr, vás přijde mnohem dráž – ceny se pohybují od 19 amerických dolarů výše.

  Zdroj: www.psizachody.cz

Zdroj foto: www.flickr.com

Tagy: péče o zvířata