Zachyťte krásu dětství pomocí portrétu

Vydáno 12.9.2013 Péče o děti Kateřina Dušková

Chcete zvěčnit půvab vašeho miminka nebo předškoláka? Poohlédněte se po uměleckém portrétu! Využít můžete kresbu, malbu, fotografii nebo i laserové gravírování. Získáte nejen milou vzpomínku, ale také hodnotný doplněk do interiéru. Variant je nespočet, takže si vybere každý.

Zachyťte krásu dětství pomocí portrétu

Kresba a malba

Patříte-li mezi příznivce výtvarného umění, zajisté oceníte kreslený nebo malovaný portrét. Vybrat si můžete z velkého množství výtvarných technik. Zatímco pro kresbu se využívá tužka, uhel, rudka nebo pastel, pro malbu akvarel, akryl, tempera nebo olej. Portrét má dlouhodobou hodnotu a stane se originálním doplňkem domácnosti.

Vybírejte pečlivě, je opravdu z čeho

Každý malíř upřednostňuje jinou techniku a má odlišný styl, věnujte proto dostatečnou pozornost jeho výběru. Při rozhodování o technice mějte na paměti podobu vašeho interiéru. Zatímco v moderních interiérech se bude vyjímat uhel nebo akryl, v tradičních interiérech zase tužka nebo olej. Následně se rozhodněte, zdali chcete vyhotovit portrét podle živého modelu, nebo fotografie. V prvním případě si vyhraďte dostatek času pro sezení. Jedno sezení trvá většinou dvě hodiny, opakuje se v závislosti na náročnosti portrétu. Výhodou je skutečnost, že malíř dokáže snáze zachytit do portrétu vaši osobnost. Druhou variantou je kresba podle fotografie. Zde je potřeba dodat více kvalitních fotografií, které zachycují osobu v různých úhlech. Osoba by na nich měla být zachycena samostatně, nikoliv v hloučku postav. Na závěr se dohodněte s malířem na vhodném termínu portrétování. Pamatujte přitom na skutečnost, že objednávka se mnohdy tvoří s jednotýdenním až dvoutýdenním předstihem. Vyhotovení obrazu potom vyžaduje další čas, a to v závislosti na technice. Zatímco na kresbu budete muset počkat několik dní, na malbu se jedná o týdny. Malíř vám může doporučit také vhodné oblečení a rekvizity.
Náklady na zhotovení portrétu se odvíjí od odbornosti malíře, techniky, kvalitě použitého materiálu, velikosti portrétu, složitosti kompozice a zarámování. Cenově nejpříznivější je kresba tužkou nebo uhlem, za kterou vydáte od 300 do 2.000 korun, nebo kresba pastelem od 1.500 do 3.500 korun. Malba akrylem se pohybuje od 1.000 do 5.000 korun. Finančně nejnáročnější je malba olejem, která stojí od 1.000 do 18.000 korun.


Šest otázek pro výtvarnici Karlu Nixovou


Autor: Karla Nixová

Jaké výtvarné techniky se nejvíce využívají pro tvorbu portrétu?
Technik pro tvorbu portrétu je celá řada, kresbou počínaje, přes pastel, akvarel, olejomalbu, až po grafické techniky jako je sítotisk, linoryt nebo lept.

Jakou techniku preferujete vy a proč?
Nejraději a nejčastěji maluji akvarelem, nebo používám akvarelové pastelky. Považuji se více méně za koloristu a barvy jsou důležitou součástí mé tvorby.

Jaká je podle vás ideální velikost portrétu?
U tvorby portrétu mám takové pravidlo, čím větší, tím lepší. Pokud tvořím podle fotografie, dělám nejčastěji formát do velikosti A3, podle živého modelu raději maluji větší formáty, a to velikost A2 a více.

Upřednostňujete tvorbu portrétu podle živého modelu, nebo podle fotografie?
Malba podle živého modelu je náročnější a více mi vyhovuje. Bohužel je ale málo modelů, kteří jsou ochotni sedět nehybně déle než dvě, nebo čtyři hodiny. Častěji proto tvořím portréty podle fotografií, i když se tak charakter portrétovaného člověka hůř vystihuje. Portrét totiž nemá vyjadřovat pouze podobu člověka, ale také odrážet jeho povahové rysy.

Kolik času je potřeba na tvorbu portrétu?
Časová náročnost portrétu je individuální. Velmi záleží na tom, zda model je výrazný typ, či naopak. Na méně výrazných modelech záleží na každém detailu a tvorba je časově náročnější – toto se týká třeba dětí, které mají jemné rysy, které se těžko zachycují. Pro shrnutí, malba portrétu akvarelem může trvat den, nebo týden. Většinou portrét nedělám najednou, ale neustále se po přestávkách k němu vracím a s odstupem času vidím, co ještě by se mělo „dopilovat“.

Co si mají zájemci před portrétováním připravit?
Pokud má někdo zájem se nechat portrétovat, nebo nechat namalovat své blízké podle živého modelu, musí si vyhradit čas na sezení asi dvakrát dvě hodiny. Při portrétování podle fotografií je nutné dodat fotografie v dostatečné kvalitě, a to v rozlišení alespoň tisíc šest set pixelů. Zájemce o portrét tedy pošle, nebo předá jeden až pět snímků. Osobně posoudím, zda bude možné z předloženého materiálu portrét zhotovit. Ostatní snímky použiju jako pomocné a doplňuji podle nich výraz obličeje.


Umělecká fotografie

Dáváte-li přednost fotografiím, pořiďte si domů umělecké dílo a vytvořte novou dominantu pokoje. Dítě přitom můžete nechat zdokumentovat v jakémkoliv věku, ať už se jedná o novorozence, kojence, batole, předškoláka nebo školáka. Osobitost obsahují těhotenské fotografie a zdokumentování porodu. Klasikou jsou potom rodinné fotografie.

Přemýšlejte o rekvizitách

Hodnota uměleckých fotografů spočívá v kvalitě provedených fotografií a osobitosti. Prohlédněte si proto důkladně portfolia jednotlivých umělců. Dáváte přednost fotografiím pod širým nebem, nebo v ateliéru, přirozeným, nebo stylizovaným, barevným, nebo černobílým? Po zodpovězení otázek kontaktujte vybraného uměleckého fotografa a ujasněte si představu o výsledných fotografiích. Při konzultaci podoby fotografií a konkrétních motivů obraťte pozornost také na volbu oblečení, doplňků a rekvizit. Pokud si chcete nechat vytvořit rodinnou fotografii, doporučuje se využít služeb vizážisty, který vám vytvoří líčení na míru. Pokud nechcete do vizáže tolik investovat, přineste si na fotografování alespoň make-up a pudr. Při domlouvání konkrétního termínu pamatujte na dostatečný předstih, a to i v horizontu několika týdnů.
Fotografování dětí vyžaduje většinou hodinu a půl až dvě hodiny. Časově náročnější je fotografování novorozeňat, které se může prodloužit až na tři hodiny. Za uvedené služby fotografa zaplatíte od 1.500 do 2.500 korun.


Šest otázek pro fotografku a malířku Helenu Kadlčíkovou


Autor: Helena Kadlčíková

Jak se připravit na návštěvu ateliéru?
Je potřeba domluvit se s fotografem, co si vzít s sebou. Já osobně rekvizity v ateliéru mám, ale nemám oblečení, to si musí zákazníci donést vlastní. Pokud se jde fotografovat s dětmi, je dobré vzít i nějaké hračky, které mají děti rády.

Jaké zvolit oblečení?
Záleží na tom, na jaké pozadí se bude fotografovat. Podle toho se volí vhodné barvy. Dětem pasují vzory, proužky, holčičkám sluší čelenky apod. Je dobré, aby celá rodina byla barevně sladěna.

V jakém věku nechávají rodiče děti nejčastěji fotografovat?
To je velmi různé, ale dá se říci, že novorozeňata, potom v půl roce, v roce a přibližně ve dvou letech.

Jak dlouho trvá fotografování dětí v ateliéru?
Asi jednu hodinu, děti totiž déle nevydrží.

Jaký formát je nejvhodnější pro vyhotovení fotografií?
Osobně tisknu fotografie 13 krát 18 v nejlepší možné kvalitě a nabízím v albech. Ve fotolabech je tisk nekvalitní, netisknu v nich.

Jaké jsou nejnovější trendy ve fotografování dětí?
To je velmi individuální, každý fotograf má vlastní styl. Rodiče ale mají rádi, když se fotí i detaily jako nožičky, ručičky apod.


2D a 3D laserové gravírování

Jednou z nejnovějších možností portrétování je 2D a 3D laserové gravírování do skleněného krystalu. Zvolit si přitom můžete rozmanité velikosti krystalu, a to od čtyř do dvaceti centimetrů krychlových. Dvojrozměrný, nebo trojrozměrný portrét potom můžete vystavit do poličky nebo na pracovní stůl. Krystal je také originálním dárkem pro nejbližší.

Vyhotovení portrétu do krystalu je snadné a časově nenáročné. Trvá pouze několik minut. Na specializované prodejně je zájemci naskenován obličej a vytvoří se jeho obraz. Následně je zahájeno laserové gravírování, kdy je zájemcova podoba vryta do optického křišťálu.
Cena za 2D nebo 3D portrét v krystalu se pohybuje od 700 do 10.000 korun, a to v závislosti na jeho velikosti a rozměru.


Zdroj: 3Dphotocrystal.cz

Zdroj foto:
karlanixova.7×.cz
www.helenakadlcikova.com
atelierlucie.com
www.3dphotocrystal.cz

Tagy: péče o děti