Zdravotně nezávadné: EKO hračky a vybavení pro školáky

Vydáno 6.8.2013 Péče o děti Pavla Jelínková

Hračky a školní pomůcky z polyvinylchloridu neboli tolik známého PVC se vyrábějí z ropy a při výrobě se používá chlór. Jenže takto vyráběné předměty se recyklovat prakticky nedají a při spalování z nich vznikají velmi nebezpečné látky. Pro ty, kdo z takových vynálezů nemají radost, jsou tu EKO hračky a pomůcky pro školáky.

Hračky vyráběné z PVC (polyvinylchloridu, jinak označeného číslem 3 v trojúhelníku) v sobě mají ropu s přídavkem chloru. Navíc jsou v nich změkčovadla – tzv.ftaláty, citráty a adipáty. Kvůli nim ohrožují děti a až trojnásobně zvyšují jejich onemocnění astmatem a alergiemi. A nejrozšířenější jsou ftaláty. Proč? Protože jsou nejlevnější.
Přesto v prodejnách s hračkami tyto výrobky běžně najdeme – jsou jimi například:

  • pískací, mačkací a gumové hračky
  • plastové knížky, nafukovací hračky
  • bazény, kola a rukávky k plavání

    … a mnohé další.

Dřevěné i textilní

I proto se doporučuje dětem pořídit nezávadné hračky i vybavení do školy. Dobře vybrat lze z dřevěných i textilních pomůcek.
Dřevěné jsou ideální proto, že oproti plastu a kovu jsou zdravotně nezávadné. Vyrábějí se většinou z masivního dřeva, které se ponechá v přírodním stavu, nebo se lakuje, voskuje či moří. Nelze říci, které z opracování je lepší. Dřevo dobře vsakuje, a proto by nemělo být ani lehké lakování a moření škodlivé. Také záleží na věku dítěte i použití hračky. Povrch a hrany dřevěných hraček musí ale ohlazeny tak, aby se děti nezranily třískami. Dřevo jako materiál je navíc zcela určitě na omak mnohem příjemnější než plasty.
Svým dětem můžete pořídit i textilní čili „hadrové“ hračky. Na trhu je skutečně široký výběr těchto pomůcek i jen od tuzemských výrobců, patří mezi ně panenky, kostičky, plyšáky, ale i chrastítka a kousátka z biologicky rozložitelného kukuřičného škrobu. Textilní hračky je navíc jednoduché si vyrobit i doma – ať už jde o nejrůznější polštářky, mačkadla, spací hadříky atp. V hračkářství najdete také vlněné filcové hračky, které vyrábějí lidé v chráněných dílnách, a jejich koupí tyto dílny podpoříte. A jsou to jedinečné kousky, u nichž nehrozí vůbec žádné poranění. Chcete-li zahraniční textilní hračku, kupujte nejlépe tu s označením fair trade.

Při výběru se lze inspirovat známými logy

Při výběru se lze inspirovat známými logy

Vybavení pro školáky

I mezi vybavením pro děti do školy jsou výrobky z PVC jako ořezávátka, gumy, obaly na pastelky, sešitové a učebnicové obaly, penály, pravítka, desky či folie. Které tedy svému dítku vybrat tak,aby byly nezávadné? Rozhodujeme se podle jejich zdravotní nezávadnosti, bezpečnosti a šetrnosti k životnímu prostředí. Zkrátka jde o to, aby po nich zůstalo méně odpadu a aby neobsahovaly škodlivé látky. Ale jak je poznat? Mělo by nám napomoci označení výrobků: kupujeme pouze označené výrobky s uvedeným výrobcem nebo dovozcem, a se spotřebitelskými informacemi v češtině. Výrobky,jež odpovídají českým předpisům a normám, mají tzv. prohlášení o shodě a jsou označeny značkou shody, tvořenou písmeny CCZ.
Mezi takové patří například:

  • nelakované pastelky a tužky – bez toxických kovů, rozpouštědel a konzervačních látek, které jsou omezeny normou
  • pístová plnicí pera namísto bombičkových – pístová plnicí pera jsou výhodnější, jelikož bombičky, pokud je nelze znovu plnit, jsou plastovým odpadem
  • fixy na vodní bázi – jsou označeny nápisem „na vodní bázi" nebo „water based"
  • zvýrazňovače v pastelkách
  • vodou ředitelná lepidla – nejlépe škrobová, dextrinová nebo bílkovinná
  • sešity a bloky z recyklovaného papíru – dáme přednost vždy a po použití zase odevzdáme do sběrny
  • nearomatizované a řádně označené plastelíny – aromatizované výrobky svádějí k ochutnávání, proto jsou lepší plastelíny bez vůně s limitem toxinů v rámci české normy
  • keramická hlína namísto moduritu a pryskyřice.

A co ještě můžete vylepšit?

  • svačiny v ubrousku z recyklovaného papíru
  • opakovaně používané mikrotenové sáčky, dózy
  • čaj v opakovaně používané uzavíratelné plastové láhvi oproti nápojům v jednorázových obalech.

Zdroj foto: www.flickr.com

Tagy: péče o děti